Näitus Ivar Ivaski elust ja tegevusest

Eesti Kirjandusmuuseumi saalis avati 18. detsembril 2017 arhiivinäitus MAAILMAMEES KIRJANDUSES. IVAR IVASK – 90. Näitus jääb avatuks kuni 28. veebruarini 2018.

         Ivar Ivaski, kirjandusteadlase ja luuletaja arhiivinäitusel on eksponeeritud tema luuleraamatud eesti, saksa, läti, leedu, itaalia ja inglise keeles, nagu ka tema koostatud kogumikud ja monograafiad olulistest autoritest. Erilisel kohal on ajakirja Books Abroad, hilisema World Literature Today köited – sügisel 2017 oleks täitunud 50. aastat Ivaski asumisest tööle ajakirja peatoimetajana Oklahomas. Külastaja saab näha ka Ivar Ivaski asutatud kirjandusauhinna, Ameerika Nobeliks nimetatud Neustadti preemia hõbedast kotkasulge ja ülesvõtteid Ivaskist koos selle auhinna pälvinud autoritega (Octavio Paz, Czesław Miłosz, Paavo Haavikko, Tomas Transtömer jt).

Eksponeeritud on näiteid Ivaski kirjavahetusest nii maailmakirjanduse suurkujude (Boris Pasternak, Odysséas Elỳtis, Octavi Paz, Paavo Haavikko, Jorge Guillen, Bo Carpelan, Elizabeth Bishop) kui ka kodu- ja väliseesti kirjandusinimestega (Bernard Kangro, Marie Under, Valev Uibopuu, Jaan Kaplinski, Ain Kaalep, Jaan Kross, Juhan Viiding, Paul-Eerik Rummo). Teadaolevalt oli Ivask kirjavahetuses enam kui 500 inimesega üle maailma. Samuti on vitriinides näha mõned Ivar Ivaski päevikutest, mida on Eesti Kultuuriloolises Arhiivis 56 köidet.

Vaatajatele on tehtud kättesaadavaks ka terve rida Ivar Ivaski isiklikke asju, nagu perekonna fotod, kirjad isaga, koolitunnistused Riiast ja eestikeelsest gümnaasiumist Saksamaal, aga ka Ivaski magistri- ja doktoritööde käsikirjad. Samuti on Eesti Kirjandusmuuseumi saalis eksponeeritud valik Ivar Ivaski kunstiteoseid.

Näituse Ivar Ivaski elu ja tegevuse kohta koostasid Mari Õunapuu ja Vilve Asmer Eesti Kultuuriloolisest Arhiivist.