Pressiteade 15.06.2018

Rahvusvahelisel konverentsil võetakse luubi alla huumor

Tallinna Ülikooli Astra majas avatakse 25. juuni õhtul kell 19 rahvusvaheline konverents "Humour: positively (?) transforming", mis toob viieks päevaks Eestisse üle 250 tippteadlase ligi viiekümnest riigist, et analüüsida nalja olemust ja selle esinemisviise.

Huumor reageerib ühiskonnamuutustele paindlikult, ilustamatult ja kiirelt ning annab ootamatuid sissevaateid probleemkohtadele nagu migratsioon, tsensuur, sallimatus, stereotüpiseerimine jm. Konverentsil käsitletakse aktuaalseid teemasid, mis võiksid kõnetada ka laiemat kuulajaskonda. Iga päev toimuvad avatud loengud, plenaarsessioonid ja vestlusringid päevakajalistel teemadel.

Konverentsil on neli plenaarloengut, mis kantakse otse üle nii kodulehel kui ka Facebookis.
Austraalia kultuuriteoreetik Jessica Milner Davis kõneleb, miks on poliitiline satiir läbi aegade üha populaarsemaks muutunud ja miks Donald Trumpi kohta käiv huumor on tema staatust nii tugevdanud kui ka nõrgendanud.
USA folklorist Trevor Blank, kelle peamiseks uurimisvaldkonnaks on internetihuumor, räägib Bill Cosbyt jt kuulsusi puudutavatest skandaalidest, millel on tugev huumoripotentsiaal.
Iisraeli sotsioloogi Limor Shifmani huvitab kiirelt globaliseeruv huumor. Selle trendi üheks kandjaks on Internetis levivad meemid, mille kultuuridevahelist erinevust Shifman uurib. Muuhulgas saab teada, kas Hiina meemid erinevad Eesti omadest.
USA folklorist Elliott Oring näitab, kuidas on võimalik uurida huumorit universaalsete globaalteooriate ja skriptide toel.

Eraldi teemablokina arutatakse 27. juunil huumori ja tehisintellekti seost. Vestlusringis otsitakse vastuseid küsimustele, kas tehisintellekt suudab sarnaselt inimesega nalja teha ja sellest aru saada või kas tehisintellekti loodud huumor oleks edukaim peamiselt tehisintellektide seas.

29. juunil arutlevad tunnustatud eri valdkondade teadlased Eesti huumori eripära üle Andrus Kivirähki raamatu „Mees, kes teadis ussisõnu“ põhjal. Kas välismaalane peab seda teost naljakaks või hoopis traagiliseks? Kuidas iseloomustavad võõralt maalt tulnud inimesed eestlaste huumorimeelt?

Konverentsi koduleht asub aadressil https://www.folklore.ee/rl/fo/konve/ishs2018/ ja Facebookis ISHS 2018.
Konverentsi korraldavad Eesti Kirjandusmuuseum ja Tallinna Ülikool ning seda toetavad Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu (Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, Eesti-uuringute Tippkeskus), Eesti Teadusagentuuri institutsionaalne uurimisprojekt IUT 22-5, Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo: Liisi Laineste liisi.laineste@folklore.ee (5137927), Henri Zeigo henri.zeigo@folklore.ee (53620899)


 

Tartu linna päev 29. juuni 2018

UNESCO kirjanduslinn Tartu kutsub oma autoreid 29. juunil Küüni tänavale - koostöös Eesti Kirjandusmuuseumiga toimub Tartu linna päeval Tartu autorite raamatulaat. Tartu ja Tartumaa autorid on ise kohal oma raamatuid müümas ning lugejatega juttu ajamas kell 11-17. Osta saab ilu- ja teaduskirjandust, milles soovi korral Tartu linna päeva raamatulaada tempel ja loomulikult autori autogramm. Raamatulaada telgis toimub kohtumisi ja esitlusi, kindlasti annavad autorid heal meelel autogrammi ja juba varem soetatud eksemplaridesse.

Autorite raamatulaat