Konverents „Noorte hääled 2018“

Traditsiooniline noorte humanitaaride konverents „Noorte hääled“ toimub sel aastal 23. ja 24. aprillil. Esimene päev (23. aprill) toimub Eesti Kirjandusmuuseumis (Vanemuise 42, Tartu) ja on pühendatud rahvusvahelistele teemadele. Teine päev (24. aprill) Eesti Rahva Muuseumis (Muuseumi tee 2, Tartu) on eestikeelsete ettekannete päralt.

Konverentsi eesmärk on luua võimalus erinevate erialade ja uurimisteemade dialoogiks ning pakkuda ühtlasi avaramat kõlapinda aktuaalsetele ja värsketele uurimisteemadele. Ettekanded hõlmavad mitmetahulist spektrit kaasaja uurimisvaldkondadest. Konverentsi plenaarettekandes keskendub professor María Inés Palleiro Buenos Airese ülikoolist, Argentiina linnalegendidele.

Konverentsi programmi mahuvad ka raamatututvustus, ühine filmi vaatamine ja Eesti Kirjandusmuuseumi ning Eesti Rahva Muuseumi noortele suunatud kogumisprojektide tutvustused, samuti ohtralt sotsiaalset melu. 
Põhjalikumat tutvustust ja jooksvat informatsiooni võib vaadata konverentsi Facebookilehelt: https://www.facebook.com/events/336345756878472

KAVA ja TEESID

Lisainfo: 
Lona Päll, Eesti Kirjandusmuuseum, Eesti Rahvaluule Arhiiv, Lona.Pall[ätt]kirmus.ee 
Liisi Jääts, Eesti Rahva Muuseum, Marleen.Metslaid[ätt]erm.ee

 

“Eduards Veidenbaums – võimatu luuletaja

 5. märtsist 30. aprillini saab Eesti Kirjandusmuuseumis Tartus vaadata Läti Kirjandus- ja muusikamuuseumi näitust “Eduards Veidenbaums – võimatu luuletaja”, mis jälgib läti esimese modernse luuletaja napi eluea pöördepunkte, otsides ka vastust küsimusele, mis tähtsus oli tema lühikeses elus Tartu ülikoolil ja Tartus veedetud ajal.

 Kuidas on võimalik, et inimesel, kes elas vähem kui 25 aastat ja jõudis realiseerida vaid tühise osa oma loomepotentsiaalist, oli määratud saada läti kaasaegse luule alusepanijaks? Näitus “Eduards Veidenbaums – võimatu luuletaja” püüab lahti harutada Veidenbaumsi lühikese, kuid ebatavaliselt sisuka elu lõnga.

Näituse tuumaks on tänaseni säilinud üksikud esemelised tõendid “Kalāči” memoriaalmuuseumist ning Kirjandus- ja muusikamuuseumi kogudest (asjad, mis on kuulunud E. Veidenbaumsile; luuletaja ülikooliaastate märkmed, luuletuse käsikiri), mille ümber on loodud metafoorne ja informatiivne väli, mis illustreerib E. Veidenbaumsi isikut ja tema panust Läti ja maailma kontekstis. Näitusel saab lugeda ka eesti luuletaja ja tõlkija Contra (Margus Konnula) poolt tõlgitud Veidenbaumsi töid.

  1. Veidenbaums tõi 19. sajandi 90ndate aastate alguses luulesse modernse indiviidi tunde- ja mõttemaailma. Veidenbaumsi sügavalt isiklikult läbitunnetatud üldinimlike ideede ja järelduste konflikt laseb tema luulel tänapäevasena mõjuda ka praegu. Veidenbaumsi aktuaalsus on kõige märgatavam kriisi ja paradigmamuutuse ajastutel, kui uued maailmavaatemudelid ei ole veel tekkinud.

Et elustada E. Veidenbaumsi kohalolu Tartus ja aktualiseerida tema luulet läbi isikliku kogemuse, on kavandatud mitmed kaasavad tegevused. Jalutuskäik mööda luuletaja lemmikmarsruute annab võimaluse saada tuttavaks tema elukohtadega Tartus, samas jagades muljeid sotsiaalvõrgustikes. Näitusekorraldajad kutsuvad igaühte võrdlema enda saavutusi Veidenbaumsi omadega ja päästma mõnd tema luuletust hävimisest.

Näituse “Eduards Veidenbaums – võimatu luuletaja” kontseptsiooni autor: Marians Rižijs
Kuraator: Lelde Vaivode
Stsenograaf: Mārtiņš Kalseris
Videokunstnik: Ineta Sipunova
Konsultant ja tõlkija: Margus Konnula

Näitust “Eduards Veidenbaums  - võimatu luuletaja” rahastatakse Läti kultuuriministeeriumi vahenditest. Näituse koostamises osales Eduards Veidenbaumsi memoriaalmuuseum “Kalāči”. Toetajad: Läti Vabariigi saatkond Eestis, Eesti Kirjandusmuuseum, “Valmiermuiža” õlletehas ja Tartu Läti Selts.