Esineb indie folk-ansambel Tarai

Esineb indie folk-ansambel Tarai

-

22. septembril lõpeb mitu päeva väldanud rahvusvaheline konverents "Loodus ja kultuur rituaalides, narratiivides ja uskumustes". Põnevate ettekannete, töötubade ja plenaarettekannete lõpuks esineb Eesti Kirjandusmuuseumis Tallinnas tegutsev tšuvaši indie folk-ansambel Tarai. 

Tarai tähendab tšuvaši keeles "siidi". Ansambli asutasid 2011. aastal Aleksandr Aidarov, Einar Muoni ja Sergei Tšekulajev Tallinnas MTÜ Tšuvaši Kultuuriselts juures. Tarai ammutab inspiratsiooni tšuvaši rahvamuusikast ning lauldakse tšuvaši keeles. Sõnadeks kasutatakse erinevast ajast pärit tšuvaši luuletajate tekste. Tšuvaši rahvamuusika põhialuseid on pooltoonideta pentatoonika. Seda tuntakse ka hiina pentatoonikana. Lihtsustades öeldes on tšuvaši ja hiina rahvamuusikas samad noodid, erinevad aga nende kasutamise viisid. Igal juhul kõlabki ansambli Tarai muusika idamaiselt, Kesk-Aasia-päraselt ja muidugi tšuvašipäraselt.

P. I. Filimonov on kirjutanud Tarai muusikast nii: 

Pärimusmuusikuna otsib Aidarov tšuvaši keelele ja traditsioonilise muusika kõlale oma “kaasaegset ja moodsat ümbrist”. Siin peab mainima, et kuigi tšuvaši keel kuulub suurde türgi keelkonda, siis isegi teised türgi keelte kandjad ei saa sellest kergesti aru, niivõrd eraldatud ja erinev on see. Ühesõnaga – eksootika mis eksootika. Ning kui see on pandud kaasaegse kitarrimuusika konteksti (läänelikud harmooniad piisakese rahvusliku koloriidiga), on tulemuseks kuum mix. See on Eesti oma maailmamuusika, aga selle vahega, et Tarai ei mängi mingeid eksootilisi pille ja muusika on midagi tavapärasemat selle sõna parimas mõttes. Kui tahate teada, kust on pärit Tarai juured, siis soovitan kuulata albumi viimast laulu “Лăс-лăс кăна хурăн та” ehk “Ja ainult sahiseb kask”. See on rahvalaul. [---] Tarai on väga omalaadne nähtus, mingi salajane sulam ürginimese naivismist ja haritud euroopalase muusikalisest maitsest. Ebatavaline, huvitav ja põnev.

Tarai esineb Eesti Kirjandusmuuseumi saalis 22. septembril kell 18.00!