Новости

detail raamatu esikaanest

Ilmunud on raamat udmurdi folkloorist

01.07.2025

llmunud on uudisteos "Kama-taguste udmurtide laulud. 2.", täiendatud väljaanne. Tartu–Iževsk, 2025. Vihik 1. 558 lk: ill. (Udmurdi folkloor), mille autoriteks on  Nikolai Anisimov ja Irina  Ptšelovodova.

Käesolev täiendatud väljaanne on mitmeaastase teadustöö tulemus, mille eesmärk oli dokumenteerida, süstematiseerida ja publitseerida udmurtide idarühma (Kama-taguste udmurtide) rahvalaulu näiteid. Need udmurdid elavad Baškortostani Vabariigi territooriumil ning kujunesid eraldi etnograafiliseks rühmaks 16.–18. sajandil udmurtide ümberasumise tagajärjel üle Kama jõe tänapäeva Baškortostani, Permi krai ja Sverdlovski oblasti aladele. Kama-tagused udmurdid erinevad teistest udmurtidest oma kultuuri poolest, nende keelel on murdelised jooned, neil on säilinud animistlikud uskumused  ja tugev turgi mõju.

Väljaanne jätkab sarja „Udmurdi folkloor“, mille eesmärk on tutvustada udmurtide  laulutraditsioone. Raamatus on esitatud 23 külas Bui ja Bõstõi Tanõp jõe vahel kogutud rituaallaulude tekstid ja noodinäited. Esindatud on kalendri-, pulma-, nekruti-, matuselaulud ning külaliste tervituslaulud. Käesoleva väljaande eesmärgiks on koondada võimalikult palju näiteid laulutraditsioonist ning anda ülevaade Kama-taguse diasporaa muusika- ja laulufolkloorist.

Laulutekstid on avaldatud udmurdi keeles, säilitades nende murde omapära, ning neid saadavad tõlked vene ja inglise keelde. Väljaanne sisaldab ka QR-koode ja mälupulka välitöödel tehtud helisalvestistega.

Raamat on mõeldud etnomusikoloogia, folkloori, keeleteaduse ja kultuuriantropoloogia spetsialistidele, aga ka kõigile, keda huvitab soome-ugri rahvaste muusikalis-poeetiline traditsioon.

See väljaanne on pühendatud silmapaistvale folkloristile, filoloogiateaduste doktorile, sarja „Udmurdi folkloor“ asutajale, kes andis tohutu panuse raamatu valmimisse – Tatiana Vladõkinale.

Väljaannet saab lugeda esialgu veebi vahendusel  >>>

Kas leidsid, mida otsisid? *