Новости

kaader filmist kahe poisiga

Dokumentaalfilmi “Homme tuleb eile” Eesti esilinastus toimub 29. mail kell 17.00

23.05.2023

 

Dokumentaalfilmi “Homme tuleb eile” Eesti esilinastus toimub 29. mail kell 17.00 Eesti Kirjandusmuuseumis.

“Homme tuleb eile” räägib krimmitatari rahva tragöödiast. Ebaõiglus, mis seda rahvusgruppi puudutab on üle 100 aasta vana. Nende kannatused said alguse juba Vene impeeriumi ajal ning jätkusid nõukogude režiimi perioodil.

 

Ajavahemikul 1917-1933 ligikaudu 50% tolleaegsest elanikkonnast mõrvati või saadeti Krimmist välja ja sanktsioonide haripunkt saabus 1944. aasta mais, kui kogu Krimmi tatari elanikkond pagendati Stalini käsul Kesk-Aasiasse.

 

Seoses Vene-Ukraina sõjaga on teema taas aktuaalne.

2014. aastal, peale Krimmi liitmist Venemaa Föderatsiooniga, alustasid riigi võimud taas genotsiidi selle põliselanike vastu. Mitmed mehed arreteeriti ja mõisteti süüdi väljamõeldud terrorismijuhtumites. Naised, kelle abikaasad ja pojad on vangistatud, võitlevad õiguse eest ja nende lapsed on sunnitud saama täiskasvanuteks liiga noorelt.

 

Dokumentaalfilmi režissöör Kirsten Gainet sündis 1988. aastal Inzeri külas, Baškortostanis, Venemaal. Gainet on lõpetanud Peterburi kino- ja televisiooniinstituudi ning on võitnud auhindu prestiižetel rahvusvahelistel ja Venemaa filmifestivalidel.

Tema tuntumad filmid on näiteks “Ela, sõdur, ela”, “Sõnum inimestele”, “Püha Anna”, 2019. aastal linastunud dokumentaalfilm “Naine” nomineeriti Loorberioksa auhinnale Artdokfesti filmifestivalil.

2016. aastast elab Gainet Istanbulis, Türgis.

Gainet rääkis filmi ideest järgnevalt - “Tänapäeva dokumentaalfilm on võimas vahend oma ideede ja võimaluste realiseerimiseks ning oma suhtumise väljendamiseks. Ma teen filme inimõigustest. Valisin filmi jaoks keeruka loo, valmistusin selleks pikka aega, hinnates kõiki raskusi ja probleeme, millega mul võib tekkida vajadus silmitsi seista. Film räägib krimmitatari rahva tragöödiast, mis on minu kangelasi puudutanud. See ebaõiglus on kestnud üle 100 aasta. Filmi tegelased võitlevad  õiguse eest elada oma maal. Otsustasin valida kolm erinevat kangelast, kes on erinevas vanuses ja keda ühendab üks tragöödia. Vanema põlvkonna loo kaudu tahan rääkida 1938. aastal alanud repressioonidest, mis jätkuvad Krimmi annekteerimise järel tänaseni.

Filmimise ajal 13-aastaseks saanud noor kangelane Said, võtab võitluse ja kannatuste teatepulga üle vanemalt põlvkonnalt. Film on minu võimalus rakendada oma kunstilisi ja tehnilisi teadmisi ja oskusi võitluses inimõiguste eest. Nii avaneb võimalus teadvustada probleemide olemasolu.”

 

Loe ka:

https://qirim.news/ru/novosti/krymskyj-narod-ochen-sylnyj-on-menya-vdohnovyl-prodyuser-fylma-zavtra-nastupyt-vchera-o-repressyyah-krymskyh-tatar/

 

https://www.moderntimes.review/tomorrow-comes-yesterday

 

Filmil on ingliskeelsed subtiitrid.

Peale filmi linastust on hea võimalus vestelda režissöör Kirsten Gainetiga e-kanalite vahendusel.

Kas leidsid, mida otsisid? *