Новости

Foto: Mana Kaasik

Foto: Mana Kaasik

"Metsavaimud masinas" Luunja kogukonnapäeval

10.08.2022

29. juulil 2022 toimusid Luunja kogukonnapäevad, kus oli võimalus avastada ka kolme Tartu 2024 projekti tegemisi põnevates töötubades. Kohal olid projektid “Metsavaimud masinas”, “Kasvades oma toiduga” ja “Kunst loob lähedust”. Teemad varieerusid loodusest kunstini ning tegevust jätkus nii lastele kui ka täiskasvanutele!

Projekti "Metsavaimud masinas" raames tutvustasid Taive Särg, Helen Kõmmus ja Mathilda Matjus muinasjutu- ja laulutoas looduspärimust Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi kogudest. Innukalt lõi kaasa kümmekond inimest, kes laulmise-mängimis-jutuvestmise käigus said näiteks lauldes ära arvata põlluvilju või esineda muinasjututegelaste rollides. Täname  Põllumajandusmuuseumi, kes andis kaasa tera- ja kaunviljade näidised. 

Näitus "Metsavaimud masinas" juhatab kunsti kaudu eluslooduse juurde, lähtudes looduslähedases keskkonnas elanud esivanemate pärimusest, mida hoiab ja vahendab ühiskonnale rahvaluulearhiiv. Projekt toob nähtavale Eesti Rahvaluule Arhiivi kogud ja nende väärtused ökoloogilisest vaatepunktist – loodusega lähedases suhtes elanud inimeste mõtteviisi, kus ilmneb nii kasutav kui säästev aspekt, aga samuti respekteeriv suhe loodusse kui hingestatud, võimsasse partnerisse. Eestlaste loodussuhe on olnud osa nende maailmapildist, mis kajastub folkloori eri žanrides, näiteks leidub rahvajuttudes lugusid kohtumistest vee- ja metshaldjatega, rahvalauludes pöördumist loodusobjektide poole, kalendripärimuses õpetusi inimese tööde-tegemiste kohandamiseks looduse rütmiga jm. Projekti jaoks valmistatakse ette virtuaalne loodusteemaline folkloori antoloogia, mis vahendab digikunstnikele ja kõigile huvilistele lõunaeesti folklooritekste, pilte ja audiovisuaalset materjali mitmes keeles. Näitusekohtade külastamisel on võimalik ühtlasi tutvuda Lõuna-Eesti omapäraste ja kauniste paikadega. Projekti pikaajaline eesmärk on muuta Eesti Rahvaluule Arhiiv kogud ja seal sisalduvad eripärased mõtted ja hoiakud paremini kättesaadavaks, et rikastada Euroopa traditsiooni. 

 

Kas leidsid, mida otsisid? *