Uudised

Näitus

Fotonäitus: Mäng ja mängulisus Eesti Rahvaluule Arhiivi fotodel

08.11.2022

Mängud ja mängimine on aegade algusest olnud inimeste igapäevaelu oluline osa.  Üheltpoolt saab mängimist vaadata kui puhtalt füüsilise vormi, koordinatsiooni või sotsiaalsete oskuste harjutamisele suunatud tegevust, millest võtavad osa peamiselt lapsed või siis sportlased. Mängud on ka osa meie meelelahutusest. Siiski on mängulisusel palju laiem kultuurilise eneseväljenduse mõõde, mis kajastub ka Eesti Rahvaluule Arhiivi kogutud materjalides. 


Näitusele valitud fotodel osa mänge seotud kehalise osavusega, teised pealtnäha lihtsalt lõbusad laste- ja noortemängud. Kolmas osa on juba tugevamalt seotud konkreetse kohaliku kultuurilise ja usulise kombestikuga.  Oluline on aga, et kõikidel nendel mängudel, nii kergematel kui tõsisematel, on oma rahvapärandiga seotud mõõde, mida rahvaluulearhiivis talletatakse ja uuritakse.

Kõik näitusefotod ilmestavad ühte- või teistpidi rahvaluulearhiivi kogumistegevust. 
Esiteks on arhiivi alguspäevadest saati kogutud pärimust meie enda folkloristide ekspeditsioonidel ja kogumisretkedel. Nii leiab siit Richard Viidalepa fotosid, kes suulise pärimuse kogumise kõrval oli ka viljakas fotograaf. Natuke hilisemast ajast on esindatud Herbert Tampere, Lilia Briedise, Linda Köögardali, Olli Kõiva ja Mall Hiiemäe fotod. 

Teiseks täienevad rahvaluulearhiivi kogud kaastööliste saadetud materjalidega. Oluline osa selles on kogumisvõistlustel ja aktsioonidel. Nii tehti näiteks 1930. aastatel üleskutseid spetsiaalselt fotokogu täiendamiseks. Veel saadavad kaastöölised omaalgatuslikult enda tehtud või oma kodukohaga seotud fotosid. Osa kaastöölistest on ka ajutise tööjõuga rahvaluulearhiivi tegevusele kaasa aidanud. Näitusel on esindatud Aino Ahuranna, Oskar Greppi, Tõnu Võimula ja Amanda Raadla fotod.

Jõudu kõigile rahvapärimuse kogujatele ja esitajatele Eesti Rahvaluule Arhiivi 95. aastapäeval!
Näituse koostas Enn Kalev Tarto, nõustas Astrid Tuisk. Kujundas Pille Niin.

Kas leidsid, mida otsisid? *