Uudised

ürituse plakat

Kujundus Heidi-Maarja Melts, EKM

18. märtsil ootame seminarile: "Nõidade tegevus kodu- ja peresfääris poola ning idaslaavi muinasjuttudes"

15.03.2024

Folkloristikaosakonna järgmisel seminaril 18. märtsil kuulame meie külalisuurija, Mikołaj Koperniku Toruńi Ülikooli humanitaaria, teoloogia ja kunstide doktorandi, Anna Zalewska ingliskeelset ettekannet: 
The Activity of a Witch and a Hag in the Domestic and Family Sphere in Polish and the East Slavic Magic Folktale / Nõidade tegevus kodu- ja peresfääris poola ning idaslaavi muinasjuttudes.

 

Ettekandes vaadeldakse, kuidas poola, vene, ukraina ja valgevene muinasjuttudes nõiad sekkuvad kodu- ja peresfääri läbi neile omaste sõnade-lausumise, kudumise/ketramise ja ämmaemandana tegutsemise.
Erilisel kohal on naistegelastest nõiad mitte niivõrd nende üleloomulike võimete, vaid kurjuse ja vaenulikkuse tõttu. Muinasjuttude fiktsionaalsusest tingituna alluvad mütoloogilised olendid teatud žanrikonventsioonidele. Seetõttu on erilise tähelepanu all rollid, mida nad täidavad, olles peamiselt antagonistid ja valekangelannad, harvemini abistajad.
Tõlgenduskontekstiks on uskumuste ja mütoloogiliste narratiivide ülestähendused, kus leidub deemonlike konnotatsioonidega naistegelasi.

 

Seminar 18. märtsil 2024 algusega kell 11.00 Eesti Kirjandusmuuseumi IV korruse seminariruumis.

Kõik on oodatud kuulama ja arutlema.

Seminari toetab EKMi teadusprojekt EKM 8-2/20/3

Kas leidsid, mida otsisid? *