Uudised

Taive Särg

Enn Kalev Tarto, EKM

2024. aasta Eesti folkloristika aastapreemia laureaat on Taive Särg

31.05.2024

Eile  kuulutati pidulikult välja 2024. aasta Eesti folkloristika aastapreemia laureaat, tiitli pälvis  meie vanemteadur Taive Särg.

2024. aasta Eesti folkloristika aastapreemia otsustati anda Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi vanemteadurile etnomusikoloog Taive Särjele. Žürii tõstis esile Taive Särje pikaaegset kõrgetasemelist ning pühendunud teadustegevust, mis on ühtlasi tugevalt läbi põimunud sooviga harida nii järgmisi teadlaspõlvkondi, ühiskonda üldisemalt kui ka rahvamuusika praktikuid. Taive Särg on viljakas teadlane, kelle poolt vallatavasse laia teadusteemade ringi kuuluvad regilaulu eilne ja tänane elu, muusika seos keele ja rühmaidentiteediga, Eesti etnomusikoloogia ajalugu, populaarmuusika eesti ja võro kirjanike loomingus, osaluslaulmise tavad tänapäevastel pidustustel ning loodussäästliku mõtteviisi tutvustamine eesti pärimuse kaudu.

 

Teadustööga paralleelselt tegeleb Taive Särg ka arhiivitööga - ta on andnud oma panuse mitme Eesti Rahvaluule Arhiivi andmebaasi loomisse ja edasiarendamisse ning olnud rahvamuusika teemaliste kogumisvõistluste eesotsas (nt Muusika minu elus aastal 2022). Taive Särg osaleb ka erinevates teadlasi ja praktikuid ühendavates projektides: ta kuulub Eesti Kirjandusmuuseumi ja Tartu 2024 ühisprojekti “Metsavaimud masinas” meeskonda.

 

Eesti folkloristika aastapreemiat annab Akadeemiline Rahvaluule Selts koostöös Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapitaliga välja alates 2011. aastast. Preemia eesmärk on tõsta esile preemia saamisele eelnenud kolme aasta jooksul silma paistnud folkloristi tegevust. Eelmisel aastal pälvis preemia Tartu Ülikooli folkloristika kaasprofessor Anastasiya Astapova.

 

Eesti folkloristika aastapreemia komisjonis olid Akadeemilise Rahvaluule Seltsi juhatusest Mare Kalda, Katre Kikas, Helen Kästik ja Enn Kalev Tarto, lisaks osalesid hindamisel Eda Kalmre, Kristel Kivari ning Ott Heinapuu.

 

Preemia anti kätte 30. mail Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis toimunud Akadeemilise Rahvaluule Seltsi kõnekoosolekul.

 

Vaata Enn Kalev Tarto poolt jäädvustatud fotogaleriid ARS kõnekoosolekust lähemalt siit >>>

 

Kas leidsid, mida otsisid? *