Uudised

Värskelt trükikojast tulnud raamatud

Foto Piret Voolaid, EKM

Eesti Kirjandusmuuseumi Teaduskirjastuselt on ilmunud Zygmunt Baumani teos "Voolav hirm"

13.06.2024

Eesti Kirjandusmuuseumi Teaduskirjastuselt on ilmunud Poola päritolu sotsioloogi ja filosoofi Zygmunt Baumani teos "Voolav hirm".

 

Raamatu on tõlkinud ja saatesõna kirjutanud meie vanemteadur Reet Hiiemäe, toimetanud Asta Niinemets, küljendanud Andrus Tins. Tõlketeos ilmus Avatud Eesti Raamatu sarjas, mida toetasid Eesti Kultuurkapital ja Postimees.


Zygmunt Baumani originaalteos "Liquid fear" ilmus juba ligi kakskümmend aastat tagasi, kuid selles avaldatud mõtted ei ole käesoleva aja kontekstis oma aktuaalsust kaotanud. Teose keskne idee on, et moderniseerumisega kaasnenud progressi-ideaalid ei ole viinud inimkonda loodetud emantsipeerumiseni ja aastatuhandeid kestnud hirmudest vabanemiseni, vaid 21. sajandil elame n-ö  voolavas ühiskonnas, millele on omane pidetus ja ebastabiilsus ning mis seab inimesed silmitsi uute voolavate hirmuvormidega. 
Näiteks on paljudele nüüdishirmudele omane, et need võivad inimest vaevata isegi siis, kui mingit vahetult ähvardavat ohtu parasjagu polegi. Vanad identiteedikategooriad on murenenud ilma uute rahuldavate alternatiivide esiletõusuta, globaliseerunud info- ja tarbimisühiskond suudab harva pakkuda hingekosutavat tähenduslikkust, küll aga üles piitsutada globaalset ohutunnet ja ärevust. 


Kuigi Baumani teos on üldtoonilt pessimistlik, liigub see ka lahenduste poole – kasvõi seeläbi, et autor paljastab nüüdishirmude allikaid ja korduvmustreid, analüüsib, kuidas nendest välja lülituda, üle olla või end hirmude vastu kaitsta. Ühtlasi valmistab Bauman lugejat ette taipamiseks, millise mastaabiga ülesanne ootab inimkonda ees käesoleval sajandil, juhul kui soovime humaansete olenditena jätkuvalt edasi kesta ning oma vaimset ja sotsiaalset tervist ja loovust säilitada. 

 

Vaata tutvustavat videolõiku, kus teose tõlkija ja saatesõna autor Reet Hiiemäe raamatut tutvustab >>>

 


Head lugemist!


Raamat on saadaval meie e- poes
https://pood.kirmus.ee/et/a/voolav-hirm

Kas leidsid, mida otsisid? *