Uudised

detail ajakirja esikaanest

Valminud on ajakirja Methis. Studia humaniora Estonica sõjateemaline erinumber

17.06.2024

Äsja valmis Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Kultuuriloolise Arhiivi ja Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituudi ajakirja Methis.

Studia humaniora Estonica sõjakirjutuse erinumber, mis on interdistsiplinaarne, koondades eri valdkondade – ajalugu, sotsioloogia, etnoloogia, folkloristika ja kirjandusteadus – teadlaste artikleid.

 

Numbri avaartiklis annavad Maaris Raudsepp ja Triin Roosalu ülevaate Euroopa noorte seas läbi viidud uuringust selle kohta, millised on noorte arusaamad Esimesest maailmasõjast. Toivo Kikkas käsitleb oma artiklis sõjakirjasaatjate institutsiooni Vabadussõjas. Kahe artikli teemaks on Teise maailmasõja aegne argielu: Anu Kannike teeb oma artiklis põneva sissevaate Saksa okupatsiooniajal tegutsenud Kodumajandusameti tegevusse, Anu Korb kirjutab oma ema Linda Teesalu (2006–2022) käsikirjalistest mälestustest. Anu Raudsepp uurib oma artiklis Arved Viirlaiu romaanide „Vaim ja ahelad“ (1961), „Kustuvad tuled“ (1965a), „Sadu jõkke“ (1965b), „Kes tappis Eerik 15 Hormi?“ (1974) ja „Surnud ei loe“ (1975) peategelase Eerik Hormi ja tema prototüübi Eerik Heine (1919–2008) elulugudes sisalduvate faktide vastavust. Sõjateemat kirjanduses käsitleb ka Ave Mattheus, kelle uurimisobjektiks on eesti laste- ja noortekirjandus. Eda Kalmre artikli teemaks on Nõukogude ajateenijate ning aastatel 2003–2005 Eesti kaitseväes aega teeninud meeste legendid ja kuulujutud. Numbris leidub ka käimasolevat Vene-Ukraina sõda puudutav artikkel, mille autorid Sergei Troitskii, Guillem Castañar, Liisi Laineste ja Anastasiya Fiadotava analüüsivad Vene-Ukraina sõja mõjul loodud meeme. Lisaks artiklitele leidub numbris Lauri Kanni arvustus Arto Olli 2023. aastal ilmunud raamatule Eesti mereväest Vabadussõjas, rubriigis „Arhiivileid“ aga tutvustab Anu Raudsepp kooliõpetaja Karl Linnu kirja aastast 1917.

 

Ajakirja Methis. Studia humaniora Estonica sõjakirjutuse erinumber on loetav aadressil:

https://ojs.utlib.ee/index.php/methis/issue/view/1914

Kas leidsid, mida otsisid? *