Ligipääsetavus

Eesti Kirjandusmuuseumi koduleht on ehitatud ja koostatud vastama WCAG 2.0 AA juurdepääsetavuse suunistele. See tähendab, et kasutatud on tehnilisi vahendeid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida võimalikult paljudel inimestel.
Sellel veebilehel on võimalik navigeerida ainult klaviatuuri abil, suurendada sisu, lasta teksti ette lugeda (Eesti Keele Instituudi kõnesüntees), suurendada kontrastsust ning kasutada ekraanilugejat.
Lisaks on võimalik info juurdepääsetavust parandada oma arvutit veebilehitseja- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. Alljärgnevalt ülevaade põhilistest abivahenditest.


Klaviatuuriga navigeerimine
Sellel kodulehel on võimalik navigeerida klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub Tab klahvi abil. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib värvimuutus ja kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter.
Tühiku klahvile vajutades saab liikuda veebilehel jupikaupa allapoole.
Pikemaid tekste saab lasta Eesti Keele Instituudi kõnesünteesi sünteeshäälele eesti keeles (nais- või meeshäälega) ette lugeda. Selleks tuleb vajutada kõlari ikoonile.


Sisu suurendamine
Kodulehel paremal üleval asuvale silmaikoonile klikates avaneb aken, milles saab seadistada teksti suurus, reavahe ja kontrastsus.


Veebilehitsejad
Sisu suurendamiseks võib kasutada ka veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust.
Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja samal vajutada ajal kas + või - klahvi. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.


Eraldiseisvad programmid
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows 10-s tuleb selle avamiseks klikkida all vasakul Windowsi logoga nupule ja vajutada samal ajal klaviatuuril plussmärgiga (+) nupule nii mitu korda, kui mitu korda soovid sisu suurendada. Sisu suuruse vähendamiseks vajuta samaaegselt Windowsi logo nupule ja klaviatuuri miinusmärgiga (-) nupule.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.


Veebilehitseja laiendused
Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi jaoks "Zoom Page" avaneb uues vahekaardis, mis lubab suurendada nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Google Chrome'i AutoZoom avaneb uues vahekaardis.


Ekraanilugeja kasutamine
Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda – näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks.
Eesti Kirjandusmuuseumi veebilehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja edasine eesmärk on jõuda olukorda, kus igat tüüpi visuaalset sisu on teises vormis võimalik taasesitada. Teie tagasiside ja nõudluse väljendamine on protsessi kiirendamiseks oodatud.
 

Viimati uuendatud 25.07.2023 (Siiri Pärkson)

Kas leidsid, mida otsisid? *