Uudised

esinejad

Anna Verschik, Mark Lipovetsky, Maja Soboleva

23.01 toimub veebiseminar "Kultuur kui võitlusväli ja relv"

17.01.2023

23. jaanuaril kell 15.00–18.00 toimub online-seminaride sarja "Kultuurid sõjas" neljas kohtumine "Kultuur kui võitlusväli ja relv" ("Culture as a battlefield and a tool of warfare").

 

Seekord kuulame kolme ettekannet esiteks koodivahetusest, teiseks propaganda mehhanismidest ja kolmandaks väärtusloomest ning normatiivsusest kultuuris – seda kõike käimasoleva sõja tingimustes.

Anna Verschik (Tallinna Ülikool) arutleb teemal "Keele valik ja (tagasipöörav) keelemuutus Ukraina kirjanike näitel" ("Language choice and (reversing) language shift, with a discussion of examples of some Ukrainian poets and writers"). Ettekandes vaadeldakse juba pärast 2014. aasta Maidani sündmusi alanud ja üha enam hoogu koguvat keelevahetusprotsessi varasemalt ukraina keelelt vene keelele üleminekust uuesti ukraina keele kasutuselevõtule. See puudutab nii laiemat publikut kui luuletajaid jt kirjanikke (nt Volodymyr Refeenko, Alex Averbuch, Iya Kiva).


Mark Lipovetsky (Columbia Ülikool) peab ettekande "Kas uus ametlik stiil?" ("A new official style?). Professor Lipovetsky on võrrelnud Venemaal pärast 2014. aastat linastunud filme ja teleseriaale viimase aja propagandavideotega ning määratleb nn ametliku stiili tunnused. Sotsialistlik realism 2.0 surub aktiivselt peale nõukogude perioodi nostalgiat, homofoobiat, seksismi, rassismi ja natsionalismi.

Maja Soboleva (Marburgi Philippi Ülikool) süveneb kultuuri väärtusfilosoofiasse inspireerituna sententsist "Kui kõnelevad kahurid, siis muusad vaikivad" ("While the guns are firing, the muses are silent"). Vaatluse all on mõiste kultuur kaks tähendust (kultuur kui norm ning kultuur kui tähendusloome), kultuuri väärtusaspektid (väärtuste naturalisatsiooniprotsess tänapäeva Venemaal) ning retropoliitika.


Seminarist ja esinejatest loe lähemalt siit.

Link osalemiseks asub siin. 

Seminari toetab Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu (Eesti-uuringute Tippkeskus TK145).

Info: mare@folklore.ee, sergei.troitskii@folklore.ee

Kas leidsid, mida otsisid? *