Uudised

Fotol: Jutustaja Kaarel Jürjenson ja koguja Richard Viidebaum (1933). ERA, Foto 191

9. detsembril toimub Kodavere Pärimuskeskuses seminar "Muinasjutust pajatuseni Kodavere kandis ja mujal"

08.12.2022

Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi muinasjuttude töörühm koostöös Kodavere Pärimuskeskusega korraldavad reedel, 9. detsembril kell 12 Kodavere Pärimuskeskuses Palal seminari „Moenasjutuss pajatusseni Kodavere nukan ja mõjal“ (Muinasjutust pajatuseni Kodavere kandis ja mujal). 
Ettekannetes vaadeldakse erinevaid rahvajutte muinasjuttudest pajatusteni, käsitledes muuhulgas lühivorme ning sõjateema kajastumist meie muinasjuttudes. 
Muinasjuttude töörühm on eesti jutupärimusele keskenduvaid seminare korraldanud alates 2010. aastast. Töörühma juht, Eesti Rahvaluule Arhiivi juhataja Risto Järv ütles: „Kohtumiste eesmärgiks on tutvustada Eesti eri paigus elavatele rahvaluulehuvilistele arhiivis leiduvat muinasjutuainest ning rahvajutte laiemalt. Kodaverest talletatud rahvaluulest on esinduslik ja mitmekülgne valik leitav Kirjandusmuuseumi infosüsteemi (https://kivike.kirmus.ee/) kogukonnaportaali Kodavere veebiväravas. 2021. aastal tegi muinasjuttude töörühm veebiväravas kättesaadavaks Kaarel Jürjensoni juttude valiku. Suurjutustajalt Kaarel Jürjensonilt on folklorist Richard Viidalepp kogunud üle 540 lehekülje pärimust, sellest on enamik nüüd veebis kättesaadav nii pildina originaalkirjapanekus kui teksti kujul.“

Seminari esimese poole lõpetab folkloristide Kristi Salve ja Liina Saarlo videoloengu „Laiuse lugusid“ esitlus. Videoloengus räägitakse Laiuse kihelkonna paikade ning inimestega seotud lugusid ning see on vaadatav Eesti Rahvaluule Arhiivi veebikanalilt. Päeva teises osa lõpus esitletakse näituse „Kodavere kihelkonna inimesed Oskar Tõrva klaasnegatiividel aastatest 1925–1941“ teist osa.

Varasemate muinasjutuseminaride kohta loe lähemalt siit.

Kava