Uudised

Kogukuva

Foto: Alar Madisson/ Eesti Kirjandusmuuseum

Eesti Kirjandusmuuseumi fuajees avati näitus "Elise Aun. Unustatud Eesti neiu Setomaalt?"

10.01.2023

9. jaanuaril avati Eesti Kirjandusmuuseumi fuajees Saatse Muuseumi näitus "Elise Aun. Unustatud Eesti neiu Setomaalt?". Näitus jääb avatuks 9. märtsini.

Näitus avab Setomaal Saatse nurgas Ulitina külas oma nooruspõlve veetnud Eesti luuletaja Elise Rosalie Auna (15. 06.1863- 02. 06 1932 ) elu ja loomingut.

Näitusega soovime tutvustada üldsuse poolt unustatud kirjaniku loomingut. Räägime luuletajast ja kirjanikust, kes on Eesti luulemaailmas debüteerinud samal ajal Anna Haavaga ning on oma loomingus kajastanud Setomaa eluolu 19. sajandi teises pooles. Ta luuletas, kogus lugusid setode elust, tegeles proosa ja luule tõlkimisega. Ühtlasi kirjutas ka proosat, avaldas kirjeldusi Setomaast ja setode elust Postimehes. Elise Rosalie Aun tegi koostööd Eesti rahvaluulekoguja Jakob Hurdaga, saates Hurdale lugusid ja kirjeldusi Saatse nulga setode elust ja kommetest. Auna loomingus on mitmeid luuletusi, kus ta kirjeldab Setomaa looduse omapära.

Näitus koosneb 16 postertahvlist, millelt saab lugeda Elise Auna elu kohta, tutvuda ta loominguga ning lugeda katket kirjavahetusest Jakob Hurdaga. 

Vaata lähemalt: https://www.kirmus.ee/et/kulastajale/naitused

Kas leidsid, mida otsisid? *