Uudised

Horisont

Horisondi erinumber eesti pärimusest

12.01.2022

Eelmise aastanumbri sees ilmus ajakirja Horisont erinumber, mis kajastab populaarteaduslikus vormis Eesti Kirjandusmuuseumi, Tallinna Ülikooli ja Tartu Ülikooli folkloristide uurimistulemusi. Tavapärasest mahukam number keskendub eesti pärimusele.

Erinumbri avab Risto Järve ülevaateartikkel „950 aastat pärimuspinnast ja rahvaluulearhiiv“. Seejärel vaatleb Madis Arukask vägimehi ning Mare Kõiva tutvustab üleloomulikke tegelasi. Mall Hiiemäe kirjutab metsast ja metsaelust ning Reet Hiiemäe eesti pärimuse maagilisest haiguskäsitlusest. Noppeid kohapärimusest jagavad Jüri Metssalu, Lona Päll, Reeli Reinaus, Valdo Valper ning Mari-Ann Remmel. Koerad arhiivpildil on kokku kogunud Liina Saarlo, kes tutvustab ka Kirjandusmuuseumi virtuaalset keldrit. Kadri Tamm kirjutab Jakob Hurda ja Mathhias Johann Eiseni kirjavahetusest, Liisi Laineste tutvustab eesti huumorit ning Andreas Kalkun küsib, milleks meile ropp rahvaluule. Taive Särg koos Janika Orasega uurib regilaulu eripära ja elujõudu, Mari Sarv aga regilaulu suhtlusvõrgustikke. Sellest, millest siberi eestlane laulab, annab ülevaate Anu Korb, Mare Kalda uurib peidetud varandusi ning Marju Kõivupuu tutvustab härja tähtsust. Millist vanasõna vajame tänapäeval kirjutab meile Piret Voolaid, Astrid Tuisk annab teada, kuidas kujutlusmäng on läbi aegade muutunud. Raamatuarvustused on kirjutanud Janno Simm, Merili Metsvahi ning Aado Lintrop. Intervjuu Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule professori Ülo Valguga avab meie rahvausundi tagamaid, kuradist koroonaajani.

Horisondi erinumbri ilmumist on toetanud Eesti Kultuurkapital, Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu (Eesti-uuringute Tippkeskus TK145).

Erinumbris ilmunud artikleid on autorid käinud ka meedias lähemalt tutvustamas: 

Erinumbri koostaja folklorist Ristoga Järve ning ajakirja peatoimetaja Ulvar Käärtiga vestles Vikerraadio "Huvitajas" Krista Taim 

Folklorist Andreas Kalkuniga rääkis obstsöönsest rahvaluulest Kuku Raadio "Loodusajakirjas" Tiiu Rööp

Folklorist Piret Voolaiuga rääkis vanasõnatarkusest Kuku Raadio "Loodusajakirjas" Tiiu Rööp

Ning folklorist Reet Hiiemäe artikkel on täiendavalt avaldatud ka Postimehes

Vaata ka Horisondi lehele