Uudised

Musta Kasti näitetrupp auhindadega

Alar Madisson, EKM

Kirjandusmuuseumi sõbra auhinnatiitli pälvis teater Must Kast värsslavastusega “Lilli”

31.01.2024

Eesti kirjanduse päeva tähistati Eesti Kirjandusmuuseumis juba teist korda andes välja muuseumi sõbra auhinna.

Kirjandusmuuseumi sõbra auhinna 2024 võitjaks osutus projektiteater Must Kast värsslavastusega “Lilli”.

 

Lavastus "Lilli“ on kaasaegne muusikaline kangelaseepos eesti kirjanikust, ajakirjanikust, haridustegelasest ja naisõiguslasest Lilli Suburgist, tema elust ja ajast.

Auhinnakomisjon tunnustas teatritruppi Must Kast meie kultuuriloolises arhiivis asuvate Lilli Suburgi elu ja loomingut kajastavate materjalide kasutamise eest: lavastuse loomisel on kasutatud rohkelt käsikirju, näiteks Suburgi päevikut, mida pole senini avaldatud.

 

Samuti on Must Kast on tõstatanud ühiskonnas väga olulise teema - naiste roll eesti kultuuris ja ajaloos muutunud aktuaalseks. Naised on eesti kultuuris ja ajaloos korda saatnud palju rohkem, kui me tänapäeval sellest teame või ajalooõpikutes kirjutatakse.     

 

Komisjon tunnustas ka lavastuse kütkestavat vormilist külge. "Lilli“ on  originaalne räppmuusikal, mis loob üllatava ja vaimuka kontrasti ajaloolise ainese ning kaasaegsesse ja eksperimentaalse vormikeele vahel ning see kõnetab ka tänapäeva noori. Oluliseks lisaväärtuseks on kindlasti etenduste järel toimuvad vestlused publikuga.

 

Auhinnaks on keraamik Merle Kusma kujundatud Lilla Daami kohvitassid, kotitäis Eesti Kirjandusmuuseumi Teaduskirjastuse väljaandeid – inspiratsiooniks järgmistele lavastustele ja väike rahaline preemia.

 

Lavastuse "Lilli“ panid kokku lavastaja-dramaturg Kaija M. Külm ja värsi- ja viisidramaturg Jaanika Tammaru, näitlejatena astuvad laval ülesse Silva Pijon (Lilli),  Mariann Tammaru, Agur Seim ja  Kaarel Kuusk.

 

Esimese Eesti Kirjandusmuuseumi sõbra tiitli pälvis kirjanik Mehis Heinsaar, kelle romaani “Kadunud hõim” peategelane ja süžeeliinid on seotud kirjandusmuuseumiga. 

Kirjandusmuuseumi sõbra auhind on tunnustus väljaspool muuseumi tegutsevale loojale, teadlasele või institutsioonile, kes on eelmisel kalendriaastal avaldanud vähemalt ühe kõrgel tasemel teose, korraldanud sündmuse või teinud algatuse, mis väärtustab ja tutvustab laiemale avalikkusele Eesti Kirjandusmuuseumi tegevust. Auhinda hakatakse välja andma igal aastal eesti kirjanduse päeval 30. jaanuaril. 

 

 

Fotod eilsest sündmusest on üleval meie kodulehe galeriis:

https://www.kirmus.ee/et/tegevus/galerii/300124-kirjandusmuuseumi-sobra-tiitli-uleandmine-teater-must-kast-trupile


Fotod Lilla Daami eilsest majaringkäigust:
https://www.kirmus.ee/et/tegevus/galerii/eesti-kirjanduse-paeval-toimunud-lilla-daami-majaringkaik-30012024
 

Kas leidsid, mida otsisid? *