Uudised

Raamatukogude aasta kultuuripäev Kolga-Jaanis

Foto: Karen Akopjan

Raamatukogude aasta kultuuripäev Kolga-Jaanis

10.08.2022

28. juulil toimus raamatukogude aasta meeleolukas kultuuripäev Kolga-Jaani Villem Reimani nimelises Rahvamajas. Ürituse innukas eestvedaja oli Kolga-Jaani raamatukogu direktor ja kultuurikorraldaja Kristel Jaago, mõnusa kohvilaua kattis kohalik perenaiste selts.
130 aastat tagasi asutas Villem Reiman Kolga-Jaani koguduse raamatukogu. Villem Reimani isiklikku raamatukogu säilitatakse Eesti Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogus. 

kultuuripäev
Foto: Karen Akopjan


20 aastat tagasi alustas Kolga-Jaanis tegevust Villem Reimani Kolleegium, kes on usinasti hoolitsenud Villem Reimani pärandi jäädvustamise eest. Tartus Toomemäel on taastatud monument, Kõpus Tipu külas Pauna talu seinale ja Kolga-Jaani uue pastoraadi seinale on pandud mälestustahvlid, korraldatud on konverentse ja raamatuesitlusi, välja antud stipendiume Reimani pärandit uurinud õpilastele. Kokku on avaldatud 14 raamatut ning üks helikogumik. Rahvamajas oli võimalik  uudistada väikest osa koguduse raamatukogust ning  tutvuda ka väljapanekuga kolleegiumi tegemistest.


Kultuuripäeva esimeses pooles mõtestas Rein Veidemann Eesti kultuuri lugu kui kodulugu. Piret Aus intervjueeris Anu Rauda teemal Kuue ruuduga aken ning põimis sekka mõnusaid muusikapalasid karmoškal. Vahepeal jalutas arvukas kultuurihuviliste seltskond kirikusse ansambel Triskele kontserdile vaimulikke laule kuulama, millele eelnes õpetaja Peeter Partsi väike palvus. Kes tahtis, sai sisse põigata ka pastoraati Villem Reimani mälestustuppa. Edasi jätkusid kolleegiumi liikmete akadeemilised ettekanded hubases rahvamajas. Andres Andresen andis ülevaate Villem Reimani elust ja tööst ning Tiit Roseneberg käsitles Villem Reimani ja Eesti Kirjanduse Seltsi ajalootoimkonna tegemisi 1907-1914.  Ants Tooming võttis lühidalt kokku Villem Reimani Kolleegiumi 20 aastat ning esitles Ilmamaa uut raamatut „Rahvavalgustaja“.  Eesti Kirjandusmuuseumil on olnud väga hea koostöö kolleegiumiga ning Arhiiviraamatukogu juhataja Merike Kiipus tänas ürituse korraldajaid. Päeva lõpus said kõik huvilised vaadata Tarmo Piiri uut ülevaatlikku dokumentaalfilm "Villem Reimani Kolleegiumi 20 aastat", kus kolleegiumi liikmed mõtisklesid seni tehtu ja tuleviku üle. 

Merike Kiipus
Foto: Karen Akopjan

 

Tekst: Merike Kiipus