Uudised

Tiina Ann Kirss kõnepuldis

Alar Madisson, EKM

Tiina Ann Kirss pälvis Hendrik Visnapuu nimelise kultuuri- ja kirjandusauhinna

02.01.2024

Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKÜ) taas-asutatud Henrik Visnapuu nimelise kultuuri- ja kirjandusauhinna pälvis tänavu kirjandusteadlane Tiina Ann Kirss.

 


Tiina Ann Kirss on kasvanud üles USA-s ja omandanud doktorikraadi Michigani ülikoolis Ann Arboris. Alates Eesti taasiseseisvumisest on ta pühendanud end eesti kirjanduse ning eestlaste pärimuse uurimisele, õpetamisele ja tutvustamisele Eestis ja välismaal. Ta on olnud eesti kirjanduse ja mõtteloo professor Toronto, Tallinna ja Tartu ülikoolis ning töötab praegu Eesti Kirjandusmuuseumis vanemteadurina.

Tema mitmekesise uurimistöö peamisteks valdkondadeks on eesti ja võrdlev kirjandus- ning kultuurilugu ja eesti elulugude uurimine. Ta on avaldanud uurimusi Jaan Krossi, Marie Underi, Aino Kallase, August Kitzbergi, Friedebert Tuglase, Viivi Luige, Ene Mihkelsoni ja paljude teiste loomingust, eesti naiskirjandusest ja kultuuriloost, pagulaskirjandusest, mitmetest kirjandus- ja kultuurilooliselt olulistest kirjavahetustest.

 

Esinduslik valik tema käsitlusi on ilmunud raamatus «Sõel. Käsitlusi kirjandusest, kirjanduskriitikat ja arvamuslugusid», mis nomineeriti kultuurkapitali kirjanduse aastapreemiale esseistika kategoorias.

 

Tiina Kirss on eesti üks silmapaistvamaid kirjandusteadlasi ja kultuuri-uurijaid. Tema tegevus on aidanud kaasa välis- ja kodueesti kultuuri seoste uurimisele ja lõimimisele. Ta väärib igati Visnapuu auhinda oma mahuka ja mitmekesise elutöö eest.

 

Žürii töötas tänavu koosseisus kirjandusteadlane ja kirjanik Epp Annus, luuletaja Jürgen Rooste ja Luunja keskkooli direktor Toomas Liivamägi. "Tiina Kirsi tööl on volüümi ja suurejoonelisust ja mõju," võttis tema auhindamisotsuse kokku žürii liige Jürgen Rooste.

 

Palju õnne Tiina Ann Kirsile Visnapuu nimelise auhinna puhul kogu muuseumipere poolt!

Kas leidsid, mida otsisid? *