Uudised

112 plakat

Rae Tuletõrje- ja Päästeseltsi väljaanne (2004) Eesti Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogu kogust.

Eesti Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogu tähistab 112. sünniaastapäeva virtuaalnäitusega

13.04.2021

14. aprillil täitub 112 aastat Eesti Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogu asutamisest. Arhiivraamatukogu sai alguse, kui Oskar Kallase initsiatiivil asutati 1909. aastal Eesti Rahva Muuseum, mille üheks osiseks oli Arhiivraamatukogu.

Arhiivraamatukogu juhata Merike Kiipuse sõnul ajendas maagiline number 112 raamatukogu töötajaid lähenema sünniaastapäevale mänguliselt ning tulemuseks on virtuaalnäitus kirjandusmuuseumi kodulehel.

„Number 112 on väga maagiline, ükskõik millist ainevaldkonda ajaloos vaadata. Lähenemise näituse koostajatega loominguliselt: kes sai inspiratsiooni ajaloost, kes otsis häirekeskuse hädaabinumbriga seotud ainest, kes kasutas kohaviidanumbriga seotud materjale, kes kammis läbi andmebaase ja repositooriume.“

Kiipuse sõnul leiti selle käigus nii 112-leheküljelisi raamatuid kui ka palju muud huvitavat. Mõned infokillud, mis otsingute käigus ilmsiks tulid: „Kas teadsite näiteks seda, et Torma raamatukogus oli 1935. aastal 112 lugejat, et Tartumaal toimus samal aastal vabariigi aastapäeval 112 aktust või et samal aastal tegid ungarlased Eestist 112 joonistust kusjuures külaliste matkajuhiks oli kirjanik Heiti Talvik ja et näidendite nimestikku valiti 112 näidendit,“ selgitab Kiipus. 

Samamoodi võib leida huvitavat infot ka järgnevatest aastatest: „1936. aastal sai Nõo kirik 112 elektriküünalt, 1939. aastal kinnitati Narva haigla ümberehituse kava, mis nägi ette kivimaja pikkuseks 112 meetrit jne.“

Arhiivraamatukogu virtuaalmaailm koos põnevate leidudega avaneb taas kõikidele kasutajatele 14. aprillil. Samuti kutsutakse huvilisi külastama või uuesti avastama kaks aastat tagasi 110. aastapäevaks valminud suur virtuaaltuuri.

Näituse koostasid: Helle Maaslieb, Kaie Oks ja Merike Kiipus.
Tehniline teostus: Kaja Marga, Sigrid Vooremäe, Ilona Kolossova ja praktikant Kirill Maftuljak.

Tutvu virtuaalnäitusega „112: Leiud arhiivraamatukogust“.
Vaata ka „Virtuaaltuur läbi 110 aasta“.

Rohkem infot:
Merike Kiipus, merike.kiipus@kirmus.ee 
 

Kas leidsid, mida otsisid? *