2025
Kogumisvõistlus "Külalisraamat lugudes ja esemena"
Ootame kogemusi ja mälestusi seoses külalisraamatutega! Raamatuaastal pöörame pilgu ühele väga erilisele raamatule – külalisraamatule (või külalisteraamatule). Raamatule, mis valmib samasse paika sattunud isikute koostöös ning kõneleb ühtviisi nii paigast, millega ta seotud on, isikutest, kes teda omavad kui ka kõigist neist, kes sellesse sissekandeid teevad. Pikemaajaliselt kasutusel olnud raamatutest võime leida aga viiteid ka üldisematele ühiskondlikele muutustele. Kirjutada võib nii kodustest ning asutuste, ühingute, kogukonnakeskuste jm külalisraamatutest, nii pikaajalistest kui ka konkreetse sündmuse puhuks kasutusele võetutest. Kirjutada võib külalisraamatutest, mida peetud järjekindlalt, ja neist, mis peale lühiajalist kasutust meelest läinud või uue funktsiooni leidnud. Ootame vastuseid nii neilt, kellel endal kodus (asutuses) külalisraamat kui ka neilt, kes kokku puutunud üksnes teiste inimeste (või organisatsioonide) omadega. Kaastöö võib kirjutada vabas vormis või vastata küsimustikule. Vastata võib ka osale küsimustikule. Võimalusel lisa juurde visuaalseid materjale, nt fotosid raamatute sisust ja välimusest. Oleme huvitatud nii nende raamatutega seotud lugudest, kogemusest ja mälestustest kui ka raamatutest endist. Oleme väga tänulikud kui peate võimalikuks oma külalisraamatu arhiivile annetada. Kokkuleppel on võimalus ka oma kirjapanekus käsitletud külalisraamat arhiivis digiteerida ja see tagasi saada - sel juhul palume enne materjali esitamist ühendust võtta. Kogumisvõistlust korraldab Eesti Rahvaluule Arhiiv koostöös Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonnaga.
Küsimuste korral võta ühendust:
Katre Kikas katre.kikas@folklore.ee
Vaata kogumisvõistluse kohta lähemalt siit >>>
Kogumisvõitlus "Potipõllundus"
Meie kultuuris näib olevat juurdunud vajadus aeg-ajalt näpud mulda pista. Isegi siis, kui eestlased kolisid linnadesse ja maa-asulatesse, kasutati võimalust kasvatada aiamaalapikestel oma pere tarbeks köögivilja ja marju-puuvilju, kortermajade rõdudel või isegi aknalaual on aretatud elurikkust alates salatist ja tomatist kuni väga erinevate maitsetaimedeni. Seda kõike võib nimetada koodnimega potipõllundus. Mis on ajendanud oma tarbeks toitu kasvatama, kuidas on see kultuur levinud ja edasi antud eri põlvkondades, milliseid rõõme ja kannatusi on potipõllundus kaasa toonud – kõik see on väärt talletamist isiklike lugudena. Inspiratsiooniks oleme lisanud suunavaid küsimusi, kuid tundke ennast vabalt ja vastake vaid nendele küsimustele, mis on teie seisukohast olulised ja tähenduslikud. Kaastöö võib kirjutada ka vabas vormis ja ainult sellest, mis tundub oluline. Oodatud on lisamaterjalid (nt fotod ja videod), mille autor on kogumisvõistlusel osaleja ise või mille saatmiseks on luba. Palume juurde lisada kirjelduse (nimed, aeg, koht jne).
Küsimuste korral võta ühendust: Kadri Vider (kadri.vider@kirmus.ee).
Vaata kogumisvõistluse kohta lähemalt siit >>>
Elulugude võistlus „Noor Eesti: minu elu lugu“.
Emakeelepäeval, 14. märtsil, kuulutati Eesti Kirjandusmuuseumis pidulikult välja elulugude kogumise aktsioon, mis on suunatud noortele.
Eesti Kirjandusmuuseum kutsub kõiki 9.–12. klassi õpilasi võtma osa noorte elulugude võistlusest „Noor Eesti: minu elu lugu“.
Käesoleval aastal möödub 120 aastat rühmituse Noor-Eesti sünnist. Noor-Eesti tekkis kitsamas sõpruskonnas, kuid kasvas noorteliikumiseks, mis muutis kogu Eesti vaimsust ja kultuuri. Kaasaja Eesti noortele mõeldes kuulutame välja eluloovõistluse „Noor Eesti: minu elu lugu“. Millele mõtleb noor Eesti praegu? Millisena kujutab noor Eesti ette oma tulevikku?
Iga elu on ainulaadne ja erakordne. Samuti on iga elu lugu – elulugu –, mille kaudu saab mõtestada ja jagada oma ideid, tundeid ning kogemusi, luues tulevastele põlvedele pildi tänapäeva noorte muredest ja rõõmudest. Milline on olnud sinu senine teekond, kuidas näed oma tulevikku ja millest unistad? Me tahame kuulda sinu lugu!
Oma eluloo kirjutamisel võid lähtuda nii igapäevaelu detailidest, oma väärtushinnangutest kui ka laiematest ühiskondlikest teemadest. Kirjutis võib olla isiklik ja loominguline – räägi nii, nagu sina oma elu näed. Võid kasutada varjunime. Soovi korral võid lisada oma loole fotosid, illustratsioone või muid elemente, mis aitavad lugu elavamaks muuta.
Siinsetest küsimustest võid, aga ei pea elulugu kirjutades lähtuma:
Milline on sinu pere lugu? Kas oled elanud maal või linnas? Kuidas on sinu vanemad, vanavanemad ja kodu mõjutanud sinu igapäevaelu ja väärtusi? Millised on olnud perekondlikud traditsioonid ja koostegemised?
Missugune on olnud sinu koolielu?
Kuidas oled veetnud oma vaba aega ja milliste hobidega tegelenud?
Millist rolli on sinu elus mänginud sõbrad?
Millised on olnud sinu elu meeldejäävad hetked või sündmused?
Missugusena kujutad ette oma tulevikku? Millest unistad, milliseid muutusi soovid näha ühiskonnas ja maailmas?
Kõik võistluse käigus meieni jõudnud elulood säilitatakse Eesti Kirjandusmuuseumi kultuuriloolises arhiivis. Parimate elulugude autoreid ootavad auhinnad ning oktoobrikuus toimuv tänuüritus.
Ootame su vabalt valitud pikkusega elulugu hiljemalt 15. septembriks 2025. a. e-aadressil nooreesti@kirmus.ee või kirjalikult märgusõnaga „Nooreesti“ aadressil Eesti Kirjandusmuuseum, Vanemuise 42, 51003 Tartu.
Nõusolekuvormi leiab siit >>>
Uuri lähemalt ka siit:
Kogumisvõistlus "Raamatud minu elus"
30. jaanuaril, eesti kirjanduse päeval, kuulutati välja Eesti Raamatu Aasta.
Käesoleval aastal möödub 500 aastat esimese eestikeelse raamatu ilmumisest.
Selle tähtpäevaga seoses kuulutab Ühendus Eesti Elulood koostöös Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Kultuuriloolise Arhiiviga välja kogumisvõistluse „Raamatud minu elus“.
Kogumisvõistlusele on oodatud eri põlvkondade kaastööd raamatute ja lugemise tähtsuse kohta tänapäeva maailmas, mis on muutunud aina tehnoloogiakesksemaks ja kus kujutlusele on jäämas üha vähem ruumi.
Küsime, miks raamatuid loetakse? Mis keeles loevad eri põlvkondade esindajad? Kas eelistatud on paberraamatud või e-raamatud? Kuidas mõjutab lugemisharjumuste kujunemist kooli kohustuslik kirjandus? Milline roll on raamatute valikul raamatusoovitustel ja arvustustel?
Oma mõtete kirjapanekul võib, kuid ei pea lähtuma järgmistest küsimustest:
1. Kuidas Sa lugema õppisid?
2. Kas Sulle loeti lapsepõlves raamatuid ette? Kas oled ise kellelegi raamatuid ette lugenud/loed neid praegu ette?
3. Kas mäletad, millise raamatu sa ise esimesena läbi lugesid?
4. Kas Sul oli /on lugemiseks mõni eriline koht (nt voodi, rõdu, aed, kohvik, rong, buss vms)?
5. Kuidas suhtusid koolipõlves kohustuslikku kirjandusse? Kas see mõjutas Su hilisemaid lugemisharjumusi ja suhtumist lugemisse?
6. Kas Sa pigem ostad raamatuid, laenutad neid raamatukogust või laenad sõpradelt ja tuttavatelt?
7. Kas osaled lugemisringides- või -klubides? Kui, siis miks?
8. Kas jutustad loetud raamatuid ümber? Kui, siis kellele?
9. Kas eelistad lugeda eesti- või võõrkeelseid raamatuid?
10. Kas eelistad lugeda paberraamatuid või e-raamatuid?
11. Kas on mõni kindel žanr, mida eelistad?
12. Kas oled pidanud lugemispäevikut?
13. Milline raamat on Sind kõige rohkem mõjutanud?
14. Kas on raamatuid, mida oled korduvalt lugenud?
15. Kas loed raamatusoovitusi ja arvustusi? Kui, siis kas need mõjutavad Sinu raamatuvalikuid?
16. Millised on need kolm raamatut, mida Sinu arvates iga inimene peaks lugema?
17. Milline on lugemise ja raamatute tähendus Sinu jaoks?
Kaastöid ootame kuni 31. detsembrini 2025. a aadressile:
elulood@kirmus.ee või Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Kultuuriloolisse Arhiivi aadressile Vanemuise 42, 51003 Tartu.
Kirjale palume lisada märksõna „Raamatud“.
Parimate kaastööde autoritele on auhinnad.
Kontakt ja info:
Maarja Hollo, maarja.hollo@kirmus.ee
2024
Kogumisvõistlus: Aasta lind kägu
Eesti Rahvaluule Arhiivi ja Eesti Ornitoloogiaühingu 2024. aasta kogumisvõistlus kogub lugusid ja pärimust aasta linnu käo kohta. Kaastöö võib kirjutada vabas vormis või vastata küsimustele.
Tutvu küsitluskavaga lähemalt siin >>>
Ootame kaastöid kuni 3. novembrini.
Kogumisvõistlus "Kunsti puudutus"
Aasta lõpuni ootame kaastöid kogumisvõistlusele "Kunsti puudutus"
Kogume mälestusi kunstist inimeste igapäevaelus. Keskendume eeskätt kujutavale kunstile (maalid, joonistused, skulptuurid, illustratsioonid, fotokunst, tänavakunst, installatsioonid, kehamaalingud jne) - nii professionaalsele kui asjaarmastajate loomingule.
Soovi korral võib kirjutades käsitleda kunsti ka laiemas tähenduses.
Tutvu küsitluskavaga lähemalt siin >>>
Kogumisvõistlus "Lood sõjast"
Alates Venemaa sissetungist Ukrainasse 2022. aasta veebruaris on meedia järjepidevalt kajastanud Ukrainas toimuvaid sündmusi, aga ka Ukraina põgenike elu-olu Eestis.
Palju vähem tähelepanu on pööratud sellele, kuidas on sõda mõjutanud eestlasi ja milline roll on olnud eestlastel selles sõjas. Küsida tuleb ka seda, kas ja kuidas on see sõda mõjutanud eestlasi ja eesti kogukondi võõrsil.
Pole kahtlust, et Ukraina sõda on elustanud paljude eestlaste isiklikke ja perekondlikke mälestusi Teisest maailmasõjast, sõjaga seotud hirme ning kodumaalt lahkumise traagilist kogemust.
Ühenduse Eesti Elulood ja Eesti Kultuuriloolise Arhiivi kogumisvõistlusega „Lood sõjast“ soovime koguda Ukraina sõjaga seotud lugusid eri põlvkondadesse kuuluvatelt inimestelt. Kogumisvõistluse partner on Väliseesti Muuseum. Oma lugu kirja pannes võib lähtuda järgmistest küsimustest:
1. Mida mäletate sõja algusest?
2. Kuidas teadmine sõja puhkemisest mõjutas Teie igapäevast elu?
3. Kas Teie peres räägitakse sõjast? Kui, siis millised teemad on seoses sõjaga kõne all olnud?
4. Kas Teil või mõnel Teie pere liikmel on isiklik kokkupuude sõjaga Ukrainas? Kui, siis milline?
5. Kas olete kokku puutunud Ukraina pagulastega? Kui, siis kuidas?
6. Milliseid emotsioone on sõda Ukrainas Teis tekitanud? Kas need on aja jooksul muutunud?
7. Kas ja kui, siis kuidas mõjutab sõda Teie igapäevast elu praegu?
Lugu võib olla kirjutatud nii eesti, vene kui ka inglise keeles.
Oma lugu palume saata aadressile:
elulood@kirmus.ee või piret.noorhani@vemu.ca
Info: Maarja Hollo, maarja.hollo@kirmus.ee