Uudised

Ajakirja TUNA logo

Ajakirjas TUNA ilmus Karmen Maati artikkel kunstnik Gunnar Neeme kirjavahetusest

06.04.2023

Tuna 2023. aasta 1. numbris ilmus meie arhivaari Karmen Maati artikkel "Kunstnik kirjanduses. Gunnar Neeme kirjad Peeter ja Leonida Lindsaarele".

Tänavu on Gunnar Neeme 105. sünniaastapäev ja peagi ilmub tema käsikirja jäänud raamat „Tuuleraudne“ (koostaja Karmen Maat, koostöös kirjastusega Eesti Raamat).

Tutvu lähemalt: https://www.ra.ee/tuna/2023-2/tuna-1-2023/ 

Austraalias elanud eesti kunstnik ja kirjanik Gunnar Neeme (1918–2005), sünninimega Johannes Näkk ning tema abikaasa Hilja Neeme (neiuna Leitu) olid lähedased sõbrad kirjanik Peeter Lindsaare ja tema abikaasa Leonida Lindsaarega. Nii Neemed kui ka Lindsaared elasid Teise maailmasõja järgselt Austraalias, kus nad kandsid hoolt eesti kultuurielu jätkumiseks paguluses.


Kunstnikuameti kõrvalt leidis Neeme aega kirjutamaks luulet, näitekirjandust, proosat, esseistikat ja kriitikat. Ta on rõhutanud intervjuudes ja elulookirjeldustes, et kirjutamistöö oli talle lihtsalt hobi ja ta ei määratle ennast kirjanikuna. Peeter Lindsaare isikufondis on säilinud 106 kirja Gunnar ja Hilja Neemelt vahemikust 1950–1990, mille autoriks on peamiselt Gunnar Neeme. Tunas avaldatud kirjad pärinevad 1967. aastast, mis osutus oluliseks aastaks Gunnar Neeme karjäärile. Sellel aastal said alguse kunstniku aktiivsed püüdlused väliseestlaste kirjandusringkonda pääseda. Samuti toimus läbimurre kunstnikuna, sest austraallased märkasid Neeme annet ja pakkusid talle uusi võimalusi näitustel osalemiseks.


Sõpradele saadetud kirjad näitavad, millised olid Neeme ambitsioonid tegelikult kirjandusega. Ta hoolis väga, et tema tekste avaldatakse ja loetakse, kuid nii see paraku ei läinud – siiani on Neeme ilukirjanduslik looming vähetuntud. Kirjades avalduvad ka kunstniku tunded ja mõtted, kui väliseestlased ei märganud tema loometööd ega pingutusi. Lisaks sellele annavad kirjad aimu, kus Gunnar Neeme oma kunsti- ja kirjandustöödega esines ja kuidas Austraalias elanud pagulaseestlased korraldasid oma kultuuriüritusi.

 

Kas leidsid, mida otsisid? *