Näitused

Toimunud näitused
Hüpiknäitus "Hülged ja lood"
EKM fotograafi Alar Madissoni fotonäitused
Kõrgem Kunstikool Pallas näitus “Kilplasest ja kratist tehisintellektini: loodus, loovus ja tehnoloogia”
Eesti taevas- Tartu Kunstikooli õpilastööde näitus Eesti taevakaardist rahvapärimuse ainetel
Fotonäitus "Ristitantsu tantsigem, oma tantsu hoidagem”

METSAVAIMUD MASINAS

ürituse plakat

METSAVAIMUD MASINAS

29.06.2024
25.08.2024

Rahvusvaheline tehnoloogilise kunsti näitus Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumi hoones.

29. juuni–25. august 2024. aastal, avamine 28. juunil.

Näitus on publikule avatud T-P, kl 10.00-18.00

Näitus „Metsavaimud masinas“ ja uus veebiantoloogia „Eesti looduspärimus“ on Eesti Kirjandusmuuseumi ühtne ettevõtmine, mis kuulub kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.
 

 


NÄITUS

Rahvusvaheline tehnoloogilise kunsti näitus „Metsavaimud masinas“ annab elusloodusega emotsionaalset suhet loova kunstikogemuse ning aitab vanade pärimuste tähendust taasavada ja uuesti luua. 

 

Näitusel osaleb ligi 20 Põhja- ja Baltimaade kunstnikku, kes avavad oma loominguga looduspärimust salapärase kohaolu tunnetamise ning väärtustamisega. Kunstnikke tuleb Islandilt, Taanist, Norrast, Soomest, Lätist ja Eestist, teiste seas Bryndís Björnsdóttir, Oskar Koliander, Tori Wrånes, Ingrid Torvund ja Jonas Mailand, Hans Rosenström, Niskanen & Salo koostöös Inkeri Aulaga, Linda Boļšakova, Norman Orro ja Joonas Timmi, Zody Burke, Johannes Luik, Emer Värk. Lõpliku osalevate kunstnike nimekirja avaldame lähikuudel.

 


„Metsavaimud masinas“ viib rännakule läbi kahe ajaloolise naaberhoone –  Eesti Kirjandusmuuseumisse ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumi hoonesse – , kus võib kohata mitmemeeleliselt tajutavaid installatiivseid keskkondi, heli- ja videoteoseid, kineetilisi skulptuure ja muid hübriidvorme. Mitmed näituse jaoks loodavad teosed toetuvad uue looduspärimuse veebiantoloogia materjalidele.

 


VEEBIANTOLOOGIA

Näitus toetub vastloodud veebiantoloogiale „Eesti looduspärimus“, millega toome esile meie rikkalikud folkloorikogud ja nende väärtuse ökoloogilisest vaatepunktist. Tutvustame sellega Põhjamaa ja metsavööndi inimeste mõtteviisi, kus ilmneb nii kasutav kui säästev aspekt ning näitame, kuidas folklooris avaldub lepingu-taoline suhe loodusega, kus ka inimesel on oma kohustused. 

See veebileht pakub valikut eelkõige Lõuna-Eesti looduspärimusest kohalikes keeltes (võro, seto, tartu, mulgi), koos eesti ja inglise keelse tõlke ja kommentaaridega. Leiame sealt pärimuslaule, jutte, muusikat ja audiovisuaalseid materjale Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi kogudest. Antoloogia on mõeldud kõigile veebis kasutamiseks ning ka pikaajaliseks pidevaks täiendamiseks. 

 


TOETAJAD

Näitust toetavad Tartu 2024, Eesti Kultuurkapital, Põhjamaade Kultuurifond, Soome kunstikeskus Frame, Norra Kaasaegse Kunsti Büroo, Taani Kunstifond, Põhja- ja Baltimaade kultuuri mobiilsusprogramm.

 

 


KORRALDAJAD JA KONTAKT

Kontseptsioon ja korraldus: Henri Hütt, Evelyn Raudsepp, Taive Särg, Ave Goršič.

Lisainfo: Evelyn Raudsepp, evelynraudsepp@gmail.com

 

ENTER WOODLAND SPIRITS

 


International technological art exhibition in Tartu
at the Estonian Literary Museum and the University of Tartu Natural History Museum building
29 June – 25 August 2024, opening on 28 June

The exhibition Enter Woodland Spirits together with our new online anthology Estonian Nature Folklore is part of the main programme of the European Capital of Culture Tartu 2024.

 

THE EXHIBITION


The international technological art exhibition Enter Woodland Spirits explores how technology-driven art can revive the wisdom of folklore and make the essence of nature tangible and perceptible.
The nearly 20 participating artists from the Nordic and Baltic countries embrace the essence and reverence for nature in their work. The artists come from Iceland, Denmark, Norway, Finland, Latvia and Estonia, among them Bryndís Björnsdóttir, Oskar Koliander, Tori Wrånes, Ingrid Torvund and Jonas Mailand, Hans Rosenström, Niskanen & Salo, Linda Boļšakova, Norman Orro and Joonas Timmi, Zody Burke, Johannes Luik, Emer Värk. The final list of artists will be revealed in the upcoming months. 

The exhibition Enter Woodland Spirits takes the visitor on a journey through two neighbouring historical buildings on Vanemuise street in Tartu – the Estonian Literary Museum and the University of Tartu Natural History Museum. There, one may encounter installation environments, sound and video works, interactive installations and other hybrid forms that create immersive spaces where perception is multi-sensory. Several new artworks are based on materials of our new online anthology Estonian Nature Folklore.

 

ONLINE ANTHOLOGY


The roots of the exhibition are in our newly created online anthology Estonian Nature Folklore that gives prominence to the rich collections of folklore and their significance from an ecological point of view. We introduce the attitude towards nature among the people in the Nordic region and the forest zone. There, both the utilitarian and sustaining aspects are evident, and a contract-like relationship with nature manifests, where also humans have responsibilities.

This website offers a selection of nature folklore from Southern Estonia in the local languages of Võro, Seto, Tartu, Mulgi, and translations into Estonian and English with added commentaries. In the selection, we find folk songs, tales, images and audio-visual recordings from the Estonian Folklore Archive of the Estonian Literature Museum. The anthology is intended to be used by everyone and to be updated continuously.

 

FUNDERS

The exhibition is supported by the European Capital of Culture Tartu 2024, Nordisk Kulturfond, the Cultural Endowment of Estonia, Frame Contemporary Art Finland, the Office for Contemporary Art Norway, the Danish Arts Foundation and the Nordic-Baltic mobility program for culture.

 

ORGANISERS AND CONTACTS


Concept and organising by Henri Hütt, Evelyn Raudsepp, Taive Särg, Ave Goršič.
Additional info from Evelyn Raudsepp at evelynraudsepp@gmail.com

 

 

Fotonäitus Tartu noorest kirjarahvast

Foto: Alar Madisson/Eesti Kirjandusmuuseum

Foto: Alar Madisson/Eesti Kirjandusmuuseum

Fotonäitus Tartu noorest kirjarahvast

30.09.2022
12.01.2029

30. septembril tähistati Eesti Kirjandusmuuseumis piduliku ettekandepäevaga Eesti Kirjanike Liidu 100. aastapäeva. Lisaks kõnedele avati ka kaks näitust, millest üks on vaatamiseks linnarahvale üleval olnud juba paar nädalat.  Kirjandusmuuseumi otsaseinal on olnud alates kevadest 2019 kirjandusmuuseumi fotograafi Alar Madissoni näitus Tartu kirjanikest, kuid nende kõrval olev vaba pind täitus nüüd uue väljapanekuga Tartu noorest kirjarahvast. 

Alar Madisson pildistas üles nii luuletajad, prosaistid, kriitikud, teadlased, tõlkijad ja kultuurikorraldajad, kes kirjandusega seotud. Valiku, kes võiksid kuuele uuele pildile mahtuda, tegi ajakirja Värske Rõhk peatoimetaja Hanna Linda Korp. Eelmise portreteeritavate valiku tegid kirjanike liidu Tartu osakond ja kirjandusmuuseum. Korp sõnas, et huvitava tendentsina võib märgata, et noored ei ole enam seotud vaid ühe kohaga. "Noored autorid on hargmaised! Üle poole näitusel osalenutest ei ela ainult - või enam - Tartus, vaid mujal, nt Tallinnas, Østfoldis, Võrus, Kiviõlis, Helsingis… Aga Tartuga on nad ometigi seotud: kes on siin õppinud, Tartust kirjutanud, alustanud kirjutamist siin, elanud pikalt siin, on siit pärit. Tartuga ollakse mõtteliselt seotud isegi siis, kui aktiivselt kohal ei olda", sõnas Korp. 

Nii nagu autorid ei ole enam seotud ühe paigaga, ei ole nad ka seotud enam ühe tegevusega. Nii mõnedki näitusel osalenutest ei defineeri ennast ainult kirjaniku või kirjandusinimesena, vaid tegelevad professionaalselt ka kujutava kunsti või muusikaga. Rollid kattuvad ka valdkonnasiseselt: toimetaja on ühtlasi ka kriitik, tõlkija ja luuletaja, kultuurikorraldaja aga luuletaja ja kriitik.

Näitus Tartu noorest kirjarahvast on avatud järgmised seitse aastat ning seda saab vaadata igal ajal! 

Kas leidsid, mida otsisid? *