Uudised

Lugeja vanu ajalehti sirvimas ja arvutist Rammsteini kuulamas

Alar Madisson, EKM

Aprillikuus täitub Arhiivraamatukogu loomisest 115 aastat

06.03.2024

 

Käesoleva aasta aprillis tähistab meie Arhiivraamatukogu oma 115. sünnipäeva.


Arhiivraamatukogu on Eesti Kirjandusmuuseumi vanim osakond, mis asutati 1909. aastal ning mille ülesandeks on koguda, säilitada ja uurijatele kättesaadavaks teha kõiki eestikeelseid trükiseid, olenemata nende ilmumiskohast ning Eestit ja Baltimaid käsitlevaid trükiseid.


Eesti Rahva Muuseumi loomisel 14. aprillil 1909. aastal nähti muuseumi ühe põhiülesandena raamatukogu rajamist, mille ülesandeks on koguda trükiseid sellises ulatuses, mis võimaldaks eestlaste ja nende maa teaduslikku uurimist. Eesti Rahva Muuseumi juhatuse esimehe Oskar Kallase eestvõttel moodustati Eesti Rahva Muuseumi juurde raamatukogu, mille nurgakiviks sai Eesti Üliõpilaste Seltsilt muuseumile üle antud raamatukogu (rajatud 1883. aastal toonase üliõpilase Oskar Kallase initsiatiivil, milles sisaldus ligi 10 000 köidet).

1919. aastast 1940. aasta sügiseni tegutseti Eesti Rahva Muuseumi arhiivraamatukoguna rahvusraamatukogu staatuses.

 

Selle väärika tähtpäevaga seoses avaldame igal kolmapäeval kirjandusmuuseumi Facebooki lehel midagi põnevat meie arhiivraamatukogu varasalvedest! 

Juba ilmunud sotsiaalmeedia postitusi arhiivraamatukogu teemadel leiab  #arhiivraamatukogu115

Eesti kaart koos erinevates linnades ilmunud ajalehtedega, autor Helle Maaslieb



2023. aastal lõppes Eesti trükisepärandi digiteerimisprojekt „Eesti keele ja kirjanduse ning omariikluse allikad“ https://www.kirmus.ee/et/tegevus/digiprojekt , mille läbiviija oli Eesti Kirjandusmuusemi Arhiivraamatukogu.
Huvilistele tehti kättesaadavaks 1,5 miljonit lehekülge Eesti Kirjandusmuuseumi, Eesti Rahvusraamatukogu ja Eesti Rahva Muuseumis säilitatavast rahvustrükise pärandist, sealhulgas 700 000 lehekülge ajalehti. Peamiselt oli tegemist nõukogude perioodi rajoonilehtedega. Aga kollektsioonis on ka mitmed üleriigilised lehed, nt Säde, Kodumaa, Spordileht jmt.



Kõik raamatud on leitavad digitaalarhiivis DIGAR (https://digar.ee/) kollektsioonina: Massdigiteerimine 2019-2021. Massdigiteeritud ajalehtede kollektsioon ja nimetused on nähtavad digitaalarhiivis DIGAR: Eesti artiklid (https://dea.digar.ee/) kollektsioonina Massdigiteerimine 2019-2022.



Loe ja uuri, kas Koit ilmus Põlva või Lihula rajoonis?
Millal ilmus Tapa Edasi?
Milline oli raadiosaadete kava näiteks 65 aastat tagasi?



Plakati autor: Helle Maaslieb
Aluskaart: Eesti NSV poliitilis-administratiivne kaart keskkoolile. Moskva, 1979

Kas leidsid, mida otsisid? *