Ülo Krigul (snd 1978)
Kiä kuah olt tekk´?
Ülo Kriguli seade meeskoorile ja sümfooniaorkestrile
[---]

Seto leelo helisalvestus
Seto laul „Kiä kuah olt tekk´?“ on edasi kandunud Tartu seto meesterühma Liinats´uraq pärimuses ja ilmunud ka nende CD-plaadil (2004, nr 3). Seal ütleb eest Paul Hagu (snd 1946) ja killõt laulab Andreas Kalkun (snd 1977). Paul Hagu õppis laulu Setomaa Petseri rajooni Molnika küla pärimusest. Molnika küla on nüüdseks jäänud piiri taha Venemaale.
Pildil on hetk Eesti Vabariigi presidendi preemia üleandmisest 2005. aasta parimatele rahvaluulekogujatele Kirjandusmuuseumis 20. veebruaril 2006. Esinevad ansamblid Tsõdsõpujaleelo ja Liinats´uraq.
Rahvarõivais laulik kui pärimuse sümbol
Pildilt vaatab meie poole ehk tahtmatult ka tulevikku Molnika küla suurlaulik Akuliina Ruusamägi.
Eestis ja sealhulgas Setomaal on naislaulikud saanud muistse pärimuse kandjate sümboliks. Siiski on ka mehed läbi aegade laulnud, aga naisi kui vanemate rahvalaulude teadjaid on vähemalt viimastel sajanditel ümbritsenud suurem aupaiste.
Rahvalaulude kohta liigub ikka suulist pärimust, kes on millised laulud teinud või kes kellelt õppinud. Neid nimesid ei pandud kirja ja aegamööda mineviku suurte loojate ja lauljate panus ununes, traditsioon aga kandus edasi. Nõnda esindavad üksikud laulikud iseennast ja ka kogukonna laulupärimust.
Seto laulupärimuse kohta saab lugeda rohkem leelo kodulehelt: https://laul.setomaa.ee/
