Miina Härma (1935–1864)
Tuljak (1897)
Miina Härma koorilaulu "Tuljak" esmatrükk
Miina Hermann'i laulukoori kontserdi laulud. II. anne. Jurjew (Tartu) 1898, lk 33, 34.
Miina Härma pani „Tuljaku“ kokku eri tantsuviisidest. Tema kooris laulnud Karl Ferdinand Karlson kirjutas juba valminud koorilaulule sõnad ja teos valmis 1897. Viisid võis Härma kuulda oma isalt Johann Hermannilt (1835-1886), kes oli Kõrveküla koolmeister ja viiulimängija.
Tantsuviis "Tuljak" ajalehe lisas
Eesti Postimehe Muusiku Lisaleht 1882. 9. juuni, lk 24.
"Tuljaku" viisi on esmalt seadnud ja avaldanud Karl August Hermann pilliloona väljaandes „Eesti Postimehe Muusiku Lisaleht“ (1882) pealkirjaga „Tuljaku tants. (Galopp klaverile ehk viiulile). Eesti rahva mängutükk.“ Hermann võis viisi üles kirjutada oma tookordselt õpilaselt Miina Härmalt.
Rahvatantsuseade "Tuljak"
Koorilaulu "Tuljak" esitatakse sageli koos Anna Raudkatsi loodud tantsuseadega. Pildil tantsitakse "Tuljakut" 1947. aasta III üldtantsupeol, ametliku nimetusega "Rahvakunstiõhtu". See olevat tol aastal olnud ainukene seatud tants – erinevalt tavalistest, pärimuslikest rahvatantsudest.
Tantsu nimetus tähendusega ’tuulakas’ ehk Tuula kandi elanik, samuti muusika iseloom, viitavad idapoolsele mõjule. Tants oli vähemalt osalt laenuline ja selles võis olla ka paroodia elemente.
