Prindi see lehekülg

Kutse

Nüpli kirjandusteaduse II suvekool / XX (XXVII) kevadkool

Peegeldused kirjanduse sees ja ümber

6.–7. juuli 2012

Tänavuses suvekoolis jätkame eelmise aasta aruteluga eesti kirjanduse tiheda tuuma üle. Peateemana soovime endiselt pöörata tähelepanu kahel pool raudset eesriiet loodu võimalikuleühisosale, minnes nüüdki tekstidesse süvitsi, seekord aga välistamata ka „kauglugemist“: tekstiväliseid kokkupuutepunkte, seoseid ja vastastikuseid peegeldusi. Kuna eelmises suvekoolisselgus, et sõnapaar „kaotatud klassika“ tähistab paljude jaoks ennekõike proosateoseid, soosimenüüd rõhuasetust pigem luulele (ärgu see siiski olgu piirav).

Peegelduse mõiste kaudu saab avada mitmeid teisigi lähenemisi kirjandusele. Lõpuks tähendab igasugune kirjandusteoste võrdlev lugemine või intertekstuaalsete radade otsimine peegelduste ja vastuhelkide tabamist ja uurimist. Ikka veel aktuaalsed retseptsiooniesteetika ja lugejavastuseteooria kujutavad enesest kirjanduse tähenduse otsimist vastuvõtu peeglist. Viimasel ajalplahvatuslikult kasvanud huvi eestivene kirjanduse vastu lähtub tõenäoliselt suuresti uudishimust näha, kuidas tänapäeva Eesti ühiskond niisugusest peeglist paistab.

Resigneerunult lepime sellega, et kõrvalteemana tuleb nagunii edasi pidada vestlust praeguse ajakirjanduse eripäradest ja nende tehnoloogilistest tagamaadest: küberkirjandusest, blogidest, tviteratuurist ja muudest digitaalsetest vormidest, digitaalajastu mõjudest (kirjandus)keelele jne. Uutlaadi kirjandus kui kildudeks purunenud suur seinapeegel ei suuda ehk enam täita oma endistfunktsiooni, kuid kaleidoskoopi asetatuna võivad killud pakkuda uusi, vahest koguni veel kaunemaid ja fantastilisemaid vaatepilte. Ka tuleviku arheoloog võib kultuurkihist välja kaevata peeglikillu, kust paistab tükike meie aega.

Kui üldiselt teevad peegleid täis labürindid asja keeruliseks, siis Jacques Lacani järgi võib sisimastormav ja tunglev inimvaim just nimelt kindlapiirilisest ja koospüsivast peegelpildist leida korda jaselgust. Teie tabatud peegeldusi ootamegi ettekannetena.

Esinemissoovist koos pealkirjaga palume teatada hiljemalt 15. maiks.

Teese (300 sõna, 20+10 min) ootame 20. juuniks.

Kevadkooli korraldustoimkond

(Marin Laak, Pille-Riin Larm, Krista Ojasaar, Johanna Ross)

KONTAKT: Johanna Ross, e-post: johanna [at] kirmus [punkt] ee