Prindi see lehekülg

Kersti Unt

Tundeline teekond Shandy-maile ehk visandlik sissevaade koos vahelugemistega Laurence Sterne’i Tristram Shandy elusse ja arvamustesse

kersti.unt [at] gmail.com
Tartu Ülikool

Laurence Sterne’i „Tristram Shandy elu ja arvamused“,  18. sajandi romaan, mis, alustanud paarisköidete kaupa ilmumist 1759. aastal, on sestsaadik  kutsunud esile nii kriitikat kui heakskiitu. Romaani on sageli nähtud kui täiesti erandlikku 18. sajandi proosateost, ometi on see tugevasti seotud ka nii oma ajastu kirjutamistraditsioonide kui ka mõtteviisidega. Oma lopsaka huumori ja teravmeelsusega, oma kriitikaga kaasaja pihta, teosesse põimitud dokumentide, ohtrate viidete, teoreetiliste vaadete, elu detailide, paradoksaalsuse ja graafiliste  võtetega on „Tristram Shandy“ jätkuvalt pakkunud huvi lugejatele ja kriitikutele ning olnud inspireerivaks allikaks ka hilisematele kirjanduse suurkujudele.

Ettekandes, mis on esialgne sissevaade käsil olevasse tõlkesse, puudutatakse teose kahe esimese peatüki põhjal mõningaid aspekte „Tristram Shandyst“  koos tekstinäidetega valmivast tõlkest.